Brafitting

Kilka słów na temat doboru biustonosza, czyli potocznie nazywany brafitting.

Większość kobiet w Polsce nosi źle dopasowany rozmiar biustonosza – wg statystyk około 80% z nas. Przeciętnym rozmiarem noszonym przez Polki jest źle dopasowany rozmiar 75B. Bliższym prawdzie przeciętnym rozmiarem jest 70D lub 65E. Większość pań nosi za szeroki obwód pod biustem i za małą miseczkę. Panuje przekonanie, że miseczka D oznacza wielkie piersi. Wielkość oznaczenia miseczki uzależniona jest od obwodu biustonosza. Zmniejszając obwód pod biustem automatycznie zwiększamy oznaczenie miseczki. Wielkość miseczki w 75D jest równa wielkości miseczki w rozmiarze 70E.

Zasady prawidłowo dobranego rozmiaru biustonosza:

Obwód biustonosza – zapewnia piersiom 80% właściwego podtrzymania. Stabilnie dopasowany, podtrzymuje biust i to na nim a nie na ramiączkach spoczywa ciężar biustu.

Obwód biustonosza nie powinien podnosić się i przesuwać podczas podnoszenia rąk ku górze. Powinien być ciasny, ale wygodny.

Miseczka – powinna obejmować całą pierś, bez efektu dodatkowego wybrzuszenia czy też bułeczki.

Fiszbina okala całą pierś i celuje w środek pachy. Piersi powinny być uniesione i rozdzielone.

Ramiączka – nie powinny wrzynać się w ramiona, ani powodować bólu. Przy dobrze dobranym obwodzie biustonosza zsunięcie ramiączek nie powinno spowodować opadania biustonosza. Prawidłowo, nowy biustonosz powinien być zapięty na zewnętrzną haftkę, a w miarę rozciągania się materiału, przepinany na kolejną.

Jak założyć stanik?

Wydawałoby się, że nie ma w tym niczego skomplikowanego. Wbrew pozorom jednak nie wystarczy po prostu nałożyć i zapiąć biustonosz. Aby piersi prawidłowo ułożyły się w miseczkach, należy uczynić to odpowiednio starannie. Nie istnieje jedyny słuszny sposób zakładania stanika – każda z nas wypracowuje sobie mniej lub bardziej "autorską" metodę, jednak by zyskać pewność, że biustonosz ułoży się właściwie, warto na początek sięgnąć do "podręcznikowych" sposobów. Na skróty czy modyfikacje czas będzie później.

A więc: Przy maksymalnie wydłużonych ramiączkach (dopasowaniem ich długości zajmiesz się za chwilę) narzuć je luźno na ramiona i pochyl się mocno do przodu. W takiej pozycji zapnij biustonosz na najluźniejszą haftkę.

Wyprostuj się. Popraw położenie biustonosza – czy nie znajduje się zbyt nisko? W tym celu skoryguj ułożenie fiszbin: drut powinien okalać pierś, przylegając do klatki piersiowej dokładnie na granicy piersi – nie wolno mu w żadnym miejscu wbijać się w pierś ani na nią napierać.

Wsuń prawą dłoń do lewej miseczki i delikatnie ułóż pierś, staranie wygarniając ją spod pachy, jednocześnie przytrzymując drugą ręką fiszbinę. Zrób to samo z prawą miseczką.

Upewnij się, że pas biustonosza leży poziomo. Przytrzymując rękoma fiszbiny pod piersiami, pochyl się, a następnie delikatnie potrząśnij stanikiem to w lewo, to w prawo – dzięki temu piersi w całości ułożą się w miseczkach. Wyprostuj się. Upewnij się, że na pewno się nie garbisz!

Wyreguluj ramiączka. W tym celu możesz kolejno zsuwać je z ramion, by dosięgnąć regulatorów. Ramiączka powinny mieć taką długość, by dodatkowo lekko unosiły już podtrzymane piersi (pamiętajmy, że głównym oparciem dla piersi jest obwód), lecz nie obciążały zbytnio ramion ani też nie zsuwały się z nich. Zanim ocenisz efekt końcowy, koniecznie upewnij się jeszcze raz, że masz prawidłową postawę.

Biustonosz ma pasować na sylwetkę wyprostowaną, nie zgarbioną!

Szukasz takiego stanika, który nie będzie prowokował do garbienia się, a wręcz przeciwnie – zachęcał do wyprostowania się i odetchnięcia pełną piersią.

 

dobór biustonosza brafitting